вівторок, 13 грудня 2016 р.

Урок №__________      Дата________       Клас________
Тема: Способи орієнтування тварин. Хомінг. Міграції тварин. Соціальна поведінка тварин.

Мета:
Навчальна: ознайомити зі способами орієнтування тварин, поняттями «біоорієнтація», «хомінг», «міграція»; ознайомити з формами поведінки тварин: дослідницькою, харчовою, захисною, гігієнічною, репродуктивною (пошук партнерів, батьківська поведінка та турбота про потомство), територіальною, соціальною; розкрити їх значення для життя тварин;
Розвивальна: розвивати увагу, мислення, уміння висловлювати власну думку, виділяти головне з почутого, робити узагальнення й висновки
Виховна: виховувати любов до природи і всього живого, інтерес до предмета.

Обладнання: підручник.

Тип уроку: комбінований.

Ключові поняття: орієнтування, хомінг, міграція, форми поведінки, дослідницька, харчова, захисна, гігієнічна, репродуктивна, територіальна, соціальна поведінка.

Перебіг уроку
І. Організаційний етап…………………………………………………2 хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання …………………………………10 хв.
ІІІ. Виклад нового матеріалу…………………………………………25 хв.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу…………………………………5 хв.
V. Підведення підсумків уроку………………………………………..5 хв.
VI. Домашнє завдання …………………………………………………3 хв.




І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Виклад нового матеріалу
— Уявіть, що ви опинились у незнайомому місці. Як ви будете орієнтуватись на місцевості? (За допомогою зору, слуху.)
— Які органи чуття для цього застосуєте? (Очі, вуха.)
— Згадайте, як орієнтуються в просторі риби, китоподібні, кажани. (За допомогою особливих органів чуття та специфічних можливостей: риби — бічної лінії, китоподібні та рукокрилі — ехолокації.)
— Що таке орієнтація? (Форма вродженої поведінки, що виявляється у певному положенні частин тіла по відношенню до опори або один до одного.)
1.     Способи орієнтування тварин
Орієнтування тварин (біоорієнтація) — здатність тварин визначати своє положення в просторі, через особин того ж виду тощо.
Орієнтування у тварин — це завжди результат співставлення інформації, отриманої з різних джерел, за допомогою рецепторних систем, тобто органів чуття.
Багато комах орієнтуються за поляризованим світлом, деякі сприймають ультрафіолетове випромінювання. Птахи та ссавці здатні орієнтуватись не лише за багатьма «земними» орієнтирами, а й за положенням Сонця, Місяця та зір (астронавігація).
«Інстинкт дому» — хомінг пояснюється запам’ятовуванням характерних особливостей ландшафту та різними механізмами біонавігації. Найбільш яскраво хомінг виражений у видів тварин з дальніми сезонними міграціями (вугрі, морські черепахи, багато прохідних риб та перелітних птахів). Прикладом хомінгу, що сформований шляхом штучного добору, може бути поведінка поштових голубів. Також, напевно, багато хто чув дивовижні історії про повернення додому собак та котів, які за різних обставин опинилися далеко від домівки. Ще із середньовіччя збереглись розповіді про те, як собаки, що слідували за лицарями в хрестові походи, самостійно повертались потім додому за тисячі кілометрів.
Хімічна орієнтація ґрунтується на хеморецепції. Багато тварин орієнтується за запахами під час пошуку їжі, шлюбного партнера, міграції або розселення.
Акустична орієнтація має переваги в нічний час або у водному середовищі та біотопах із густою рослинністю, де можливі зорові обмеження. Дуже багато нічних (та й денних) хижаків полюють на здобич завдяки слуху.
Рукокрилі (наприклад, кажани) та китоподібні (наприклад, дельфіни) використовують ехолокацію. Ямкоголові змії використовують терморецепцію для полювання на гризунів у норах.
Багато нижчих безхребетних, комахи і, ймовірно, птахи, а також деякі водні ссавці здатні орієнтуватись за магнітним полем Землі.
Риби орієнтуються у напрямку течії води за допомогою бічної лінії. За допомогою електричних імпульсів деякі тварини орієнтуються за електричним полем.





Способи орієнтування тварин

Магнітонавігація    Астронавігація    Хомінг    Ехолокація  Хемонавігація

Електронавігація Зорова орієнтація Акустична орієнтація Терморецепція

2.     Міграції тварин.
Увесь тваринний світ планети перебуває в постійному русі. Деякі тварини здійснюють свої переміщення нерегулярно, інші — виключно циклічно: раз на добу, на місяць, на сезон, на рік або, навіть, раз у кілька років. Для когось така подорож буде єдиною в житті, тоді як інші подорожують регулярно.
Міграція тварин — періодичне переміщення тварин «туди й назад» між суттєво відмінними середовищами життя. Термін  «міграція» (від латин. migrans) означає переселення. Міграції поширені серед тварин усієї земної кулі, і являють собою цікаве пристосування до перенесення несприятливих умов.
Основними причинами міграцій є потреба в достатній кількості їжі та деякі нестерпні умови, які перешкоджають розмноженню. Навіть конкуренція за зручні місця перебування може стати причиною для переміщення. Набагато рідше до міграцій призводить прагнення убезпечитися від кліматичних «крайнощів». Міграції бувають сезонними (наприклад, переліт птахів) та добовими (наприклад, вертикальні міграції планктонних ракоподібних у товщі океану). Для здійснення будь-якої активної міграції тварині необхідне біологічне відчуття часу та напрямку.
Прикладами тварин, які мігрують є: лососеві риби, вугри, антилопи гну, зелені морські черепахи, деякі метелики, багато птахів (бджолоїдки, майже всі представники лелекоподібних та багато гусеподібних).
Слід відрізняти міграції (періодичні переміщення тварин між середовищами життя) від здатності тварин за певних умов вертатися зі значної відстані на свою ділянку проживання (хомінгу)
3.     Форми поведінки
Форма поведінки
Характеристика
 Приклад
Дослідницька
Компонент психічної діяльності тварин, що забезпечує біологічно адекватну реакцію організму в новій ситуації (нових обставинах)
Домашній собака обнюхує
новий предмет
інтер’єру
Харчова
Різні види активності, пов’язані з пошуком, запасанням їжі та обміном речовин. Пошукова харчова поведінка «запускається» процесами збудження, які зумовлені відсутністю їжі
Полювання лева на антилопу
Захисна
Дії, спрямовані на уникнення небезпеки.
Захисні реакції виникають у відповідь на
зовнішні чинники і можуть бути активними (аж до нападу) або пасивними
Реакція миттєвого «зникнення» виводкових птахів при появі силуету хижака
Гігієнічна
Спрямована на підтримку чистоти тіла, а також здійснення уринації й дефекації
Кішка вилизує шерсть
Репродуктивна
Різноманітні дії, направлені на пошук і розпізнання партнера, утворення пари, шлюбні ритуали та власне розмноження, піклування про потомство
Демонстрація оперення в райських птахів
Територіальна
Пов’язана з розподілом доступної території на індивідуальні ділянки. Вона включає виділення індивідуальної ділянки, маркування її меж та охорону від інших особин
Ведмеді мочаться на дерева, труться об них,
дряпають і гризуть кору,
роблять заглиблення
в землі
Соціальна
Вияви психічної діяльності, безпосередньо пов’язані із взаємодією між окремими особинами
та їх угрупованнями
Розподіл обов’язків між бджолами



ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Вправа «Установи відповідність»
Учитель записує на дошці приклади та назви форм поведінки, а учні мають установити між ними правильну відповідність.
Форми: дослідницька, харчова, захисна, гігієнічна, репродуктивна, територіальна, соціальна.
Приклади: риба-камбала заривається в пісок, ластівки будують гніздо, щури шукають вихід з лабіринту, самці бабки щоденно облітають індивідуальну ділянку, мурахи-жнеці збирають насіння рослин і складають його в підземних «амбарах», горобці «купаються» в піску, керований хоровий спів зелених жаб.
Відповідь: дослідницька — щури шукають вихід з лабіринту; харчова — мурахи-жнеці збирають насіння рослин і складають його у підземних «амбарах»; захисна — риба-камбала заривається у пісок; гігієнічна — «купання» горобців у піску; репродуктивна — будування гнізда ластівками; територіальна — щоденний обліт індивідуальної ділянки самцями бабки; соціальна — керований хоровий спів зелених жаб.

V. Підведення підсумків уроку.
VI. Домашнє завдання
-         Параграф 47-48

-         Ієрархія у групі (повідомлення)

четвер, 24 листопада 2016 р.

Уроки біології (7 клас)

Урок №__________      Дата________       Клас________
Тема: Клас Плазуни або Рептилії
Мета:
Навчальна: дати загальну характеристику класу Плазуни, розкрити особливості організації та процесів життєдіяльності плазунів як справжніх наземних тварин; звернути увагу на складність будови плазунів порівняно із земноводними;
Розвивальна:  розвивати логічне та критичне мислення, культуру спілкування;
Виховна: виховувати емоційно-ціннісне ставлення до природи.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник.
Тип уроку: комбінований.
Ключові поняття:
Перебіг уроку
І. Організаційний етап…………………………………………………2 хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання …………………………………10 хв.
ІІІ. Виклад нового матеріалу…………………………………………25 хв.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу…………………………………5 хв.
V. Підведення підсумків уроку………………………………………..5 хв.
VI. Домашнє завдання …………………………………………………3 хв.



І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Закінчити речення
1. Хребет жаби має (дев’ять хребців).
4. Жаба живиться ... (рухомими безхребетними).
5. Личинки жаби дихають ... (зябрами).
6. Дорослі жаби дихають ... (легенями і через шкіру).
7. Здобич жаба ловить за допомогою ... (довгого липкого язика).
8. Серце жаб ... (трикамерне).
9. Кіл кровообігу ... (два).
10. Запліднення … (зовнішнє).
11. Розвиток ... (непрямий).
12. Клас Амфібії включає такі ряди  з такими представниками...
Картка 1
Як ви можете пояснити таке явище, що пуголовок часничниці звичайної може сягати завдовжки  18 см, а доросла форма має довжину 10 см?
Картка 2
Чому наявність двох кіл кровообігу і трикамерного серця є прогресивною ознакою будови тварин?
Картка 3
Без шкірного дихання жаба озерна живе 3–4 дні, а без легеневого дихання — 20–40 днів. Які висновки можна зробити на основі цих даних?
ІІІ. Виклад нового матеріалу
Слово вчителя
Цих тварин вважають найзагадковішими представниками нашої фауни. Послухайте про одну з них: «Цю тварину народ наділив магічними якостями посланця з підземного світу. Вона — охоронниця підземних скарбів. Сонце не повинне бачити цю тварину вбитою, тому її слід закопувати в землю. Водночас вона має лікувальні властивості: від головного болю рекомендували саджати тварину в капелюх і надягати на голову. Коли вперше навесні побачиш її, слід перегнати її через пояс, кинувши його на землю, тоді цей пояс набуває властивостей лікувати поперек».
— Що це за тварина? (Ящірка.)
— До якого класу належать ящірки? (Клас Плазуни.)
Сьогодні ми з вами почнемо вивчати Клас Плазуни. Найдавніші рептилії, з’явилися в мезозойській ері, яка почалася приблизно 230 млн років тому і тривала трохи більше 160 млн років, стародавні плазуни пережили бурхливий розквіт і досягли небувалої різноманітності. 
Жодні тварини не оповиті таємницею так, як плазуни, або рептилії. Людина оповила їх туманом найфантастичніших вигадок і забобонів, приписуючи цим створінням неймовірну демонічну силу. Злими, лютими зміями та драконами люди населяли свої казки, легенди та повір’я. Згадаймо біблійного змія, який спокусив Єву скуштувати заборонений плід, за що людей вигнали з Едему. Медуза Горгона, у якої замість волосся були на голові змії, перетворювала всіх на каміння своїм поглядом. А грецький бог лікування Асклепій (у римлян –Ескулап) зображався з жезлом, палицею, обвитою змією. Згідно легенді зміям відомі цілющі властивості різних рослин. І Асклепій перетворювався на змію, щоб здобути ці знання.
Не менш цікавими є і крокодили, які і справді проливають чимало сліз. І ви, напевно, чули про "крокодилячі сльози”.
А в біології їх називають повноцінними жителями суші. І ми спробуємо відповісти на запитання чому ж плазунів називають повноцінними жителями суші?
1. Загальна характеристика класу Плазуни
Розповідь учителя
Плазуни — холоднокровні, переважно наземні хребетні тварини, розмноження і розвиток яких відбувається на суходолі (навіть у мешканців водойм).
Відомо близько 6 тис. сучасних видів плазунів (в Україні — 20), які поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди.
Запитання до учнів:
— З яких частин складається тіло плазунів? (Тіло плазунів поділяють на голову, тулуб і хвіст.)
— Чи виражена шия у плазунів? (На відміну від земноводних вони мають чітко виражену шию.)
— Зверніть увагу на кінцівки. Як вони розташовані по відношенню до тулуба? (Кінцівки розташовані з боків тулуба.)
Унаслідок такого розташування кінцівок тіло торкається землі — плазує, звідки й походить назва класу. Але в багатьох видів (у змій, деяких ящірок) кінцівки взагалі відсутні або дуже зменшені. Пальці плазунів закінчуються кігтиками.
Шкіра звільнилася від функції дихання, тому верхні шари епідермісу (окрім шкіри водяних м’якотілих черепах) покриті роговими лусками або щитками, які перешкоджають випаровуванню води та проникненню мікроорганізмів під шкіру. Шкірні залози у плазунів відсутні, оскільки необхідність у змочуванні шкіри відпала. У зв’язку з тим, що тіло цих тварин покрите роговими лусками, випаровування вологи з поверхні тіла зменшилося.
-         Як відбувається ріст?

Зміна рогового покриву відбувається шляхом повного або часткового линяння, яке в багатьох видів відбувається кілька разів на рік.
Скелет
Череп                                     Хребет                                   Кінцівки

                                            грудний;
                                     поперековий;
                                    крижовий;
                                    хвостовий
                                         Грудна клітка:!!!!!! Навіщо?
                                   грудні хребці;
                                   ребра;
                                       грудина
Особливості будови кровоносної системи. Кровоносна система плазунів також має певні відмінності. У шлуночку трикамерного серця є неповна перетинка, що частково перешкоджає змішуванню артеріальної та венозної крові. А в крокодилів серце взагалі чотирикамерне. Як і земноводні, плазуни належать до холоднокровних. Таким чином, у плазунів ще не відбувається повного розділення артеріальної та венозної крові.
Розмноження:
-          роздільностатеве;
-          статевий диморфізм;
-          запліднення внутрішнє (роль органів спарювання — виступи стінок клоаки);
-          яйцекладні, яйцеживородні;
-         у деяких партеногенез.
Розвиток на суші:
-         яйця вкриті щільною волокнистою, шкірястою оболонкою, у черепах
і крокодилів зверху цієї оболонки є ще й вапнякова;
-         яйця багаті на жовток, у черепах і крокодилів є білкова оболонка —
джерело води;
-  розвиток прямий.
Oсобливості будови нервової системи. Нервова система плазунів також складніша. У них краще розвинені півкулі головного мозку, вони вкриті сірою речовиною, або корою,— сукупністю тіл мільйонів нервових клітин. Мозочок розвинений добре, що зумовлене необхідністю узгодження складних рухів.
Органи чуттів плазунів добре розвинені й краще пристосовані до наземного способу життя, ніж у земноводних.
3. Еволюція плазунів
Як ми вже сьогодні згадували динозаври були також рептиліями. Але найближчими предками сучасних плазунів є сейсмурії. Багато видів яких вели напівводяний спосіб життя. Як ви вважаєте чому?
Що стало причиною вимирання давніх плазунів? Які ви знаєте гіпотези?
— різке похолодання;
— поява конкурентів — теплокровних тварин;
— зміна голонасінних рослин на покритонасінні.
Сучасні плазуни являють собою лише поодинокі залишки багатого
й різноманітного світу рептилій, які населяли Землю в мезозойську еру.
Зараз налічують понад 7000 видів рептилій. Клас об’єднує 4 ряди:
Ряд Лускаті
Ряд Крокодили
Ряд Черепахи
Ряд Дзьобоголові.
V. Підведення підсумків уроку
Чому ж Плазунів називають повноцінними жителями суші?
Які ознаки характерні для Плазунів?
Плазуни як справжні наземні тварини мають такі ознаки:
— роговий покрив тіла, ріст відбувається під час линяння;
— залози відсутні, є повіки, барабанна перетинка;
— ноги розташовані з боків тіла, короткі, з п’ятьма пальцями;
— дихають коміркуватими легенями;
— серце трикамерне з неповною перетинкою;
— запліднення внутрішнє, відкладають яйця;
— поділяються на ряди: Черепахи, Лускаті, Крокодили та Дзьобоголові;
— живуть на суші (є водні, напівводні).
VI. Домашнє завдання
-         опрацювати конспект
-         повторити тему Земноводні
Мус